Rodilá mluvčí na školách

09.02.2021

"Jmenuji se Jerry, jako Jerry z Toma a Jerryho." Těmito slovy se představuje Geraldine Ocholah, kterou osud zavál z Keni až na Valašsko, konkrétně do Rožnova pod Radhoštěm. Od ledna se s ní setkávají žáci základních škol na celém Frenštátsku coby s rodilou mluvčí v hodinách angličtiny. "Máme velkou radost, že se nám v projektu Místní akční plán vzdělávání podařilo spolu s pracovní skupinou pro cizí jazyky rodilou mluvčí najít. Většina cizinců, kteří tady působili, a mohli tuto práci vykonávat, odjela do svých vlastí se začátkem pandemie," uvedla Jitka Urubová, hlavní manažerka projektu MAP II.

Geraldine působí v rámci projektu jako sdílená rodilá mluvčí, to znamená, že ji pro své žáky mohou využívat všechny základní školy v ORP Frenštát pod Radhoštěm. Na většině škol probíhají zatím hodiny on-line formou, na některých už vyzkoušeli i prezenční výuku. "Podle našich informací je zařazení rodilé mluvčí do hodin velkým přínosem a také jakousi vzpruhou, protože vnáší i do on-line výuky nový zajímavý prvek," dodala Urubová.

Ze sdílené rodilé mluvčí ale nemají užitek jen děti. Svou výslovnost, slovní zásobu a schopnost komunikovat s ní pilují i angličtináři. Jednou za dva týdny se učitelé anglického jazyka s Geraldine setkají (zatím pouze virtuálně) a anglicky debatují na zvolené téma.

Sdílená mluvčí by měla na Frenštátsku působit minimálně v tomto kalendářním roce.